Jakie seriale młodzieżowe, dostępne w Polsce na platformach streamingowych warto zobaczyć? Przygotowaliśmy dla Was listę serii, które mają w sobie coś interesującego i mogą przykuć Waszą uwagę.
Seriale dla młodzieży to bardzo szerokie spektrum gatunkowe. Znajdziemy w nim produkcje coming of age, dramaty, serie z motywami ponadnaturalnymi, czy fantasy. Bardzo często bazują na książkowych lub komiksowych bestsellerach. W 2020 roku wybór jest niesamowicie szeroki, ale które z nich tak naprawdę są warte uwagi, a które tylko powtarzają historie, które znamy od lat?
Wybraliśmy dla Was kilka tytułów, które wydają się nam bardzo ciekawe, są zróżnicowane pod względem klimatu, a także, co najważniejsze, dostępne są na polskich platformach streamingowych.
Które z tych seriali są dla Was? Przejrzyjcie naszą listę i sami zdecydujcie!
Materiału w wersji audio możecie posłuchać na:
Spotify // Apple Podcasts // RadioPublic // Google Podcasts // TuneIn // Deezer // Breaker
Empik GO // Podchaser // Stitcher // Castbox // Overcast // Pocket Casts // Castro // Anchor FM
Listen Notes // GoPod // Player FM // RSS Feed
Spodobał Ci się których z zaproponowanych w materiale seriali? Dowiedz się o nim więcej – za sprawą naszych materiałów wideo!
Przeklęta / Cursed (2020, Netflix)
Pierwszym serialem w tym zestawieniu jest adaptacja powieści Thomasa Wheelera i Franka Millera (tak, tego od m.in. “Dark Knight Returns” czy “Sin City”), która przetwarza na wiele sposobów legendy arturiańskie. Mamy tutaj jednak twist – główną bohaterką, która jest godna dzierżenia potężnego miecza jest Nimue, grana przez Katherine Langford.
Serial w pierwszym sezonie zajmuje się przede wszystkim przedstawieniem świata średniowiecznej Brytanii, w której trwa walka o władzę, a także w której żyją… istoty magiczne. Śledzimy losy The Wolf-Blood Witch (czyli wspomnianej Nimue), która chce uratować członków gatunku Fey i stać się ich królową, Artura, który zostaje jej prawą ręką, a jednocześnie skrada jej serce, Merlina, który zmęczony długowiecznością musi odnaleźć sens życia, czy też Płaczącego Mnicha – świetnie wyszkolonego i bezwględnego rycerza na usługach zakonu Czerwonych Paladynów, którzy, jako wysłannicy kościowa, przejąć chcą kontrolę nad całym terytorium.
Serial przepełniony magią, spiskami i romansami, nasuwający skojarzenia z “Grą o Tron”, czy “Wiedźminem” – czy to coś dla Was? Jeśli nie jesteście pewni, sprawdźcie naszą dyskusję wideo.
Warrior Nun (2020, Netflix)
Apaptacja komiksu wydawanego w latach 90., która zamienia prosty koncept pół-nagiej zakonnicy, walczącej z demonami w coś bardzo interesującego, skupionego na rywalizacji nauki i wiary.
Zakon Sióstr Walczących od wieków chroni ludzi przed potworami wychodzącymi z piekielnych czeluści, a na ich czele stoi Warrior Nun, zakonnica z supermocami, które posiada, dzięki anielskiej aureoli, zatopionej w plecach. Gdy niebiański artefakt trafia do przypadkowej nastolatki, Avy, która za życia była sparaliżowana od od szyi w dół, sprawy zaczynają się komplikować.
Oprócz potyczek pomiędzy różnymi frakcjami kościoła, próby odnalezienia portalu do innej rzeczywistości, czy walki z piekłem, otrzymujemy tutaj spory zastrzyk teen dramowych motywów – Ava próbuje odnaleźć się w świecie po otrzymaniu drugiej szansy, nie wie, czy chce i czy jest gotowa do noszenia miana Warrior Nun, ale przede wszystkim – musi zmienić swoje nastawienie do otaczających ją ludzi.
Chcecie dokładniej poznać tę historię i świat przed obejrzeniem serialu? Poniżej znajdziecie naszą bezspoilerową recenzję.
Jeszcze nigdy… / Never Have I Ever (2020, Netflix)
Serial, którego pomysłodawczynią jest Mindy Kaling (“The Office”), inspirowany jej młodością, który opowiada historię nastoletniej dziewczyny pochodzenia hinduskiego i grupy jej przyjaciół. “Jeszcze nigdy…” to kolorowa historia o dorastaniu i wyznaczaniu sobie celów, którą obserwujemy oczami przedstawicielki mniejszości, z którą rzadko mamy do czynienia w produkcjach coming of age.
Devi Vishwakumar rozpoczyna drugi rok szkoły średniej. Doświadczona przez życie i ciągle nękana przez traumę związaną ze śmiercią ojca postanawia, że teraz jej życie się zmieni. Razem z Fabiolą i Eleanor tworzą nierozłączną paczkę, którą… rozrywają pierwsze miłostki i brak komunikacji.
Głównymi zaletami serii są jej: koloryt, pomysłowo napisane postacie i znakomita interpretacja młodzieńczych niepewności oraz szukania dla siebie odpowiedniej drogi. W tej serii nie ma antagonistów – wszyscy są po prostu nastolatkami, którzy popełniają błędy, zmieniają poglądy i działają bardzo impulsywnie.
Na osobny akapit zasługuje świetna, niezwykle humorystyczna narracja: o przygodach Devi opowiada nam John McEnroe (z wyjątkiej jednego odcinka, gdy rolę tę przejmuje Andy Samberg), świetny tenisista i porywczy charakter, który był ulubionym sportowcem taty naszej głównej bohaterki.
Chcecie dowiedzieć się więcej o “Jeszcze nigdy…”? A może macie ochotę na więcej historii coming of age? Sprawdźcie nasz materiał.
To nie jest OK / I Am Not Okay With This (2020, Netflix)
Co zrobilibyście, gdybyście podczas okresu dojrzewania otrzymali od natury… supermoce? “To nie jest OK” bazuje na powieści graficznej o tym samym tytule i śledzi losy Sydney (Sophia Lillis), która jest outsiderką w małej mieścinie i próbuje odnaleźć się w tym skomplikowanym świecie, pełnym przyjaźni i konfliktów.
Superbohaterski serial o sfrustrowanej i zagubionej nastolatce – tak najprościej można opisać tę serię. Jest w niej coś magicznego, bo motywy nadprzyrodzonych mocy mieszają się z horrorem, komedią, romansem i typowym coming of age. Sydney ma swoją BFF, Dinę (Sofia Bryant), której nie może jednak zdradzić, z jakimi problemami się boryka. O jej umiejętnościach dowiaduje się Stan (Wyatt Oleff) – niby cool, ale trochę weird guy – który postanawia pomóc i “trenować” Syd. Chce być Splinterem dla jej Raphaela, Michealangelo, Leonadro i Donatello. Albo może trafniej – Yodą dla jej Luke’a? Dobór metafory pozostawiamy Wam.
Okazuje się jednak, że oprócz supermocy nasi nastolatkowie muszą mierzyć się również ze szkołą i czworokątem miłosnym. To, jak odnajdują się w tych sytuacjach i jak radzą sobie z nimi, zasługuje na zainteresowanie.
Chcecie wiedzieć więcej przed seansem? Poniżej tłumaczymy, dlaczego warto obejrzeć “To nie jest OK”.
Euforia / Euphoria (2019, HBO GO)
“Euforia” to jeden z tych tytułów, które w 2019 roku narobiły bardzo dużo szumu, skłoniły do wielu rozmów i znalazł się wysoko w wielu zestawieniach serialowych (w tym w naszej serialowej TOP-ce). Seria HBO, autorstwa Sama Levinsona, który swoje, niezbyt radosne, doświadczenia z młodości zaminił w odważną produkcję o zagubionych nastolatkach z problemami, to coś dla ludzi o mocnych nerwach.
Rue jest uzależniona od narkotytów, a właściwie leków na receptę, ma nadaktywny mózg i chorobę dwubiegunową, Jules to młoda, transseksualna kobieta, którą ciągnie do niebezpiecznych seksualnych przygód, którymi się dowartościowuje, Maddie i Cassie uzależnione są od toksycznej bliskości, Nate nie radzi sobie z agresją, a Kat szuka akceptacji, rozbierając się w sieci. Spokojnie przedmieścia skrywają wiele tajemnic, a kocioł wrze, kiedy dochodzi o zderzenia osobowości z problemami.
Fabuła pierwszego sezonu skupia się przede wszystkim na relacji Rue i Jules, która rozkwita, a następnie przeżywa najlepszy i najgorszy moment w niezwykle krótkim czasie, jednocześnie pokazując nam demony, z którymi mierzą się indywidualnie. Jednak to fantastyczna młoda obsada, z Zendayą, Hunter Schafer, Sydney Sweeney i Jacobem Elordim na czele, niespotykane w takim serialu zabiegi reżyserkie oraz nieziemska wręcz muzyka, stworzona przez Labrintha, powodują, że “Euforia” nabiera życia i staje się tak intensywna podczas oglądania.
Co jeszcze sądzimy o tym serialu HBO? Sprawdźcie nasz materiał.
Chilling Adventures of Sabrina (2018-2020, Netflix)
To chyba ten serial Netflix, na temat którego każdy ma inne zdanie. Bazujący na serii Archie Comics o tym samym tytuje, opowiadający o Sabrinie Spellman, jej rodzinie, przyjaciołach i łączeniu życia wiedźm i czarodziejów z rzeczywistością śmiertelników. Wydaje się nam, że warto nadrobić całość, tuż przed finałową częścią.
Sabrina walczy o swoje, właściwie na każdym polu – w domu musi mierzyć się z oczekiwaniami ciotek, w Baxter High próbuje być dobrą uczennicą, a podczas zajęć w Akademii Magii, dorównać musi studentom czystej krwi. Wszystko zmienia się wraz z szaloną trzecią częścią serialu, ale warto zaznaczyć, że do tego momentu seria opowiada historię wyjętą ze standardów teen dram. Z nutką horroru i magii, oczywiście.
“Chilling Adventures of Sabrina” to seria, która każdemu widzowi oferuje coś innego: jedni są tutaj dla walki z demonami, drudzy dla zaklęć, czy klimatu miasteczka rodem z powieści Stephena Kinga, a inni dla trójkąta Sabrina-Harvey-Nick. To pokazuje, jaką moc nad nami ma CAOS.
W ostatniej, nadchodzącej części produkcji Sabrina będzie próbowała balansować na granicy normalnego, nastoletniego życia i spraw, którymi musi zajmować się królowa piekła. Na pewno będzie to jazda bez trzymanki, więc, jeśli szukacie czegoś “nastoletniego, a jednak ponadnaturalnego”, jest to tytuł dla Was.
Jak oceniamy poszczególne części przygód Sabriny? Tutaj znajdziecie nasze materiały odośnie pierwszej i drugiej części, a poniżej wideorecenzja Part 3.
Noughts + Crosses (2020, HBO GO)
Jak wyglądałaby historia Romea i Julii we współczesnych czasach i… w alternatywnej wersji historii? Seria BBC i HBO Europe “Noughts + Crosses”, bazująca na serii książek Malorie Blackman, próbuje odpowiedzieć na to pytanie.
W tej wersji wydarzeń kolonizatorami zostały potężne afrykańskie królestwa, które opanowały Europę i podzieliły ją między sobą. Po wiekach niewolnictwa i nierówności przywilejami cieszy się społeczność Crosses, a na marginesie znajdują się przedstawiciele Noughts. Problemy, podziały i niechęć zdają się zacierać, gdy kiełkować zaczyna zakazane uczucie pomiędzy Sephy oraz Callumem.
Romans z bardzo intrygującym tłem geopolitycznym to coś dla fanów serii, którzy, oprócz miłości młodych kochanków, szukają czegoś dotąd niespotykanego. Napięcia rosnące w podzielonym społeczeństwie Albionu, przygotowania do przewrotu oraz ciągle obecna dyskryminacja, a także zdrady i tajemnice. To wszystko znajdziecie w tym serialu.
Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej? Poniżej, w materiale, opowiadamy Wam o tej serii (od 0:25).
Nastoletnie łowczynie nagród (2020, Netflix)
“Nastoletnie łowczynie nagród” lub “Teenage Bounty Hunters” – kolejny koncept serialowy, który wydaje się być tylko prostą komedią opowiadającą o życiu współczesnych nastolatków, zrobioną przez Netflix. Okazuje się, że seria jest bardzo odważna, nikogo nie ocenia nikogo, a momentami nawet zadziwia dojrzałością.
Sterling i Blair przez przypadek zostają łowczyniami nagród, po tym, gdy pomagają doświadczonemu Bowserowi złapać zbiegłego kryminalistę. Bliźniaczki mają różne charaktery – Sterl jest grzeczną katoliczką z zaplanowaną przyszłością, a Blair to chaotyczna, spontaniczna buntowniczka, która szuka siebie. Dziewczyny żyją w elitarnym świecie bogatych konserwatystów Atlanty, a wieczorami łapią zbirów.
Wraz z rozwojem akcji młode panie uczą się dostrzegać rzeczywistość w inny sposób, co doprowadza do ich rozwoju. Mimo satyrycznego wyździęku serial Kathleen Jordan (z producentką wykonawczą w postaci Jenji Kohan, która jest twórczyną “Orange Is The New Black” oraz “GLOW”) ma elementy wielu gatunków i wielu klimatów. Od rozważań na temat dodatków do mrożonego jogurtu, aż po rozterki na temat seksualności i instytucjonalnego rasizmu.
Chcecie dokładniej poznać ten świat? Sprawdźcie nasz materiał.
Po który z wymienionych seriali sięgniecie? A może widzieliście już część z nich – co sądzicie? Czekamy również na Wasze polecenia – jakie seriale młodzieżowe, dostępne na polskich streamingach, są według Was warte uwagi?
Add comment