Be My Hero

Wszystkie katastrofy tego (i nie tylko tego) świata, czyli 2. sezon podcastu Po Co Ja To Oglądam?

Podcast “Po Co Ja To Oglądam?” skończył właśnie drugi sezon, który poświęcony był (z wiadomych przyczyn) katastrofon. Nie mieliście okazji przesłuchać, któregoś epizodu? Nie ma problemu – jeszcze raz przyglądamy się wszystkim odcinkom!

Od początku maja, co dwa tygodnie, publikowaliśmy odcinek nowej serii podcastu “Po Co Ja To Oglądam?”, czyli serii, w której skupiamy się na złych filmach – niskobudżetówkach, nieudanych sequelach, czy produkcjach, które miały być wielkie, a skończyły w ostatnim kręgu streamingowego piekła. Podczas naszej wędrówki, opowiadaliśmy o ośmiu tytułach, których motywem przewodnim były katastrony. Pojawiły się: wirusy, trzęsienia ziemi, tsunami, inwazje kosmitów, czy też nieudane eksperymenty.

Mamy nadzieję, że bawiliście się tak samo dobrze, jak my! Gdzie słuchacie (lub oglądacie) #pocojato? Co podoba się Wam w podcaście najbardziej? Czekamy na Wasze opinie.

A teraz przyszedł czas, by podsumować całość. Nie widzieliście któregoś odcinka, albo chcecie zapoznać się z tą serią? Świetnie! Właśnie dla Was jest ten wpis! Czas, start!

Podcast dostępny jest na platformach:

Spotify // YouTube // Apple Podcasts // Google Podcasts // Breaker //
iHeartRadio // Deezer // Stitcher // TuneIn // Pocket Cast // Empik GO
Overcast // Castbox // Anchor // Radio Public //
ListenNotes // GoPod // Podchaser // Podkasty.info // RSS Feed

Zapowiedź (2009), czyli nawet Nicolas Cage nie uratuje nas przed końcem świata | Po Co Ja To Oglądam? S02E01

Czy Nicolas Cage jest w stanie uratować planetę przed zagładą? Tym razem będzie niezwykle ciężko. O filmie „Zapowiedź” rozmawiamy w pierwszym odcinku drugiego sezonu „Po Co Ja To Oglądam?”.

Wracamy do Was z drugą serią podcastu Po Co Ja To Oglądam?! Będziemy mieć dla Was osiem odcinków tematycznych, w których rozmawiać będziemy o złych filmach katastroficznych! Na początek „Zapowiedź” („Knowing”) z 2009 z Nicolasem Cagem.

Profesor MIT odkrywa, że ciąg cyfr, ukryty przed 50 laty w kapsule czasu nie jest przypadkowy – to daty katastrof i liczba zgonów, a trzy z nich mają dopiero nadejść! Oczywiście, postanawia im zapobiec – okazuje się, że jednak nie na wszystko ma wpływ. Wykolejenia wagonów metra, rozbite samoloty i wybuchy solarne zagrażające Ziemi. A do tego kosmici, którzy jakimś sposobem wmieszali się w całą sprawę.

The Titan (2018), czyli zamiast ratować planetę, stwórzmy super-człowieka i wyślijmy go na inną! | Po Co Ja To Oglądam? S02E02

W drugim odcinku nowej serii podcastu Po Co Ja To Oglądam? rozmawiamy o filmie „The Titan”, który próbuje zmierzyć się z pytaniem: Co stanie się, gdy spróbujemy ingerować w ewolucję? No właśnie – próbuje.

W 2048 roku Ziemi grozi zagłada z powodu przeludnienia i wojen. W życie wdrożony zostaje tajny program „Titan”, który ma na celu stworzenie nowego gatunku człowieka, by ten mógł zasiedlić jeden z księżyców Saturna. Okazuje się jednak, że testy, operacje i łączenie ludzkiego DNA ze zwierzęcym przynoszą nieoczekiwane konsekwencje.

Porucznik Rick Janssen, jeden z członków pilotażowego programu, z powodzeniem przechodzi zabiegi – staję się jednak czymś innym. Czy zagraża eksperymentowi, a także życiu swojej rodziny? Duh!

Originalny film Netflix, w którym gra Sam Worthington („Avatar”) to niezwykle nudna mieszanka ogranych tropów sc-fi, horroru i rozważań nad istotą człowieczeństwa. Chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób nasza planeta znalazła się na krawędzi zagłady, jak NATO i NASA stworzyły plany skutecznej ekspancji międzyplanetarnej, albo, dlaczego wojna w Syrii trwa 40 lat? My też…

Zombie Express (2016), czyli koreański dramat z nieumarłymi sprinterami | Po Co Ja To Oglądam? S02E03

Pociąg jadący z Seula do Pusan roi się od nieumarłych. Jak w tej sytuacji zachowają się pasażerowie? W „Po Co Ja To Oglądam?” rozmawiamy o „Zombie Express”.

„Zombie Express” to historia pasażerów pociągu odciętych od świata, który mierzy się z epidamią zombie. Nie oznacza to jednak, że znajdujący się w ekspresie do Pusan są bezpieczni – sami również muszą zmierzyć się z hordami nieumarłych, które przekształcają się błyskawicznie i są znakomitymi sprinterami!

Film o którym mówimy w 3. odcinku serii „Katastrofy” to niezwykłe połączenie horroru z dramatem rodzinnym. Nasi bohaterowie muszą mierzyć się nie tylko z potworami, ale także w problemami osobistymi. W stawce aktorów mam kilka znanych twarzy: Woo-sik Chor zagrał w „Parasite”, a Dong-seok Ma wcieli się w Gilgamesha w nadchodzącym filmie Marvela, „Eternals”.

Produkcja Sang-ho Yeona, która doczeka się sequela to najlepszy obraz, jaki omawialiśmy w podcaście. Nie oznacza to jednak, że pozbawiona jest ona wad! Chcecie przekonać się co myślimy o „Zombie Express” i jakie błędy mu zarzucamy?

How It Ends (2018), czyli zięć i teść ratują ukochaną kobietę! | Po Co Ja To Oglądam? S02E04

Netflix lubi produkować takie filmy. Proste zapychacze biblioteki, które nie kosztują dużo, ale nie muszą też wiele na siebie zarobić. „How It Ends” to prosty akcyjniak sci-fi. Do granic możliwości.

Gdy świat kończy się niespodziewanie i bez przyczyny, kogo będziesz chciał uratować? „How It Ends” to Netflix Original Film, który opowiada historię drogi dwóch mężczyzn – ojca i narzeczonego Samanthy, którzy muszą przedostać się z Chicago do Seattle, by uratować kobietę, którą kochają. Panowie nie darzą się jednak specjalnie ciepłym uczuciem, dlatego były wojskowy i prawnik, będą wielokrotnie testować swoje umiejętności. Co z tego wyjdzie?

Netflix lubi wzbogacać swoją bibliotekę o tanio robione filmy sci-fi, a „How It Ends” jest świetnym tego przykładem. Pomimo obecności Foresta Whitakera produkcja nie ma do zaoferowania niczego dobrego – może poza tajemniczym końcem świata: czy to katastrofy naturalne, czy to atak kosmików, a może inside job? Jedna z postaci sugeruje nawet, że to… symulacja komputerowa! Nice!

Barbarella (1968), czyli Jane Fonda uprawia bezpieczny seks w kosmosie! | Po Co Ja To Oglądam? S02E05

Jak w 41. wieku Ziemianie będą się kochać? Dlaczego anioł nie potrafi latać? I jak odnaleźć naukowca, którego bunt może doprowadzić do pierwszej od wieków wojny? „Barbarella” z Jane Fondą to szalona międzyplanetarna przejażdżka. To wszystko (i wiele więcej) w podcaście „Po Co Ja To Oglądam?”.

Gdy zapoznawaliśmy się z Barbarellą, wiedzieliśmy o niej trzy rzeczy: że gra ją Jane Fonda, że to film sci-fi z końcówki lat 60., i że bazuje na powieści graficznej. Ale tego, co dostaliśmy, przeszło nasze najśmiejsze oczekiwania.

Międzygalaktyczna agentka, która musi odnaleźć naukowca Duranda Duranda, by zapowiedz wojnie pomiędzy planetami, a przy okazji pomóc ruchowi oporu w odzyskaniu kontroli nad planetą Tau Ceti, w czym pomaga jest niewiomy anioł Pygar. Brzmi szalenie? Nie wspomnieliśmy jeszcze o tym, że to mokra fantazja reżysera, Rogera Vadima, ówczesnego męża Fondy, który stworzył soft-porno parodię, w której za wszystko odwdzięczyć należy się… seksem.

Kwarantanna (2008), czyli reporterzy i strażacy zamknięci w potrzasku razem z zombie! | Po Co Ja To Oglądam? S02E06

Ekipa reporterów, tworząca materiał o strażakach zostaje zamknięta w budynku razem z mieszkańcami, którzy zaczynają chorować i atakować innych. „Kwarantanna” to horror swoich czasów, kręcony jedną kamerą. Właśnie o nim rozmawiamy w podcaście „Po Co Ja To Oglądam?”.

Angela jest młodą reporterką, a Scott to jej kamerzysta. Razem ze strażakami wybierają sie na jedno z wezwań. Okazuje się, że w budynku dochodzi to zarażeń dziwną i szybko rozprzestrzeniającą się chorobą. Wkrótce budynek zostaje objęty kwarantanną i strzeżony przez wojsko. Gdy okazuje sie, że chorzy zaczynają atakować i zabijać pozostałych, wybucha panika. Całość jest nieustannie kamerowana przez reporterów.

„Kwarantanna” to amerykański remake hiszpańskiego horroru, który był pokłosiem trendu znanego z Blair Witch Project, czy Paranormal Activity – używamy jednej kamery lub zapisów z kamer, a wszechobecna ciemność i wąski kadr podsycają atmosferę. Tylko, czy na pewno? Słaba charakteryzacja, denne jump scary i banalna historia z wirusem zombie (lub też zmutowaną wścieklizną).

Inwazja: Bitwa o Los Angeles (2011), czyli smutny sierżant walczy z kosmitami, którzy kradną wodę | Po Co Ja To Oglądam? S02E07

Kosmici atakują miasta na wybrzeżach całego świata, ponieważ przybywają po naszą wodę. Doświadczony sierżant wraz z ekipą postanawiają bronić Miasta Aniołów, które jest ostatnim bastionem ludzkości! W „Po Co Ja To Oglądam?” opowiadamy o „Inwazja: Bitwa o Los Angeles”!

Zmęczony życiem i służszą sierżant Michael Nantz chce odejść na emeryturę. Zamin się to jednak stanie ostatni raz stawi czoła wrogowi, który najeżdża Los Angeles. Oczywiście przeciwnikiem są kosmici, a jego oddział stoczy heroiczną, nierówną walkę z potężnym wrogiem. „Inwazja: Bitwa o Los Angeles” to połączenie filmu wojennego z gatunkiem katastroficznym, które trzyma się szablonu do granic możliwości.

Film z 2011 roku osiągnąć komercyjny sukces, zarabiając sporo, jednak krytycy nie byli już tak łaskawi. Klisza goniąca kliszę, dramatyczne przemówienia wylewające się z co drugiej sceny i efekty specjalne, które nie dezorientują jedynie, gdy akcja dzieje się w nocy.

Pacific Rim: Rebelia (2018), czyli John Boyega w Jaegerze walczy z Kaiju za Ziemię i dla taty! | Po Co Ja To Oglądam? S02E08

Po 10 latach przerwy Kaiju znów atakują Ziemię. Tym razem potworom musi przeciwstawić się nowe pokolenie pilotów Jeagerów. W finale 2. sezonu “Po Co Ja To Oglądam?” rozmawiamy o “Pacific Rim: Rebelia”.

Gdy Guillermo Del Toro tworzył w 2013 roku “Pacific Rim”, na pewno nie spodziewał się tego, jak wyglądać będzie sequel. Kaiju atakujące Ziemię jako drony, Idris Elba zastąpiony Johnem Boyegą, a w głównej roli kobiecej, młoda Cailee Spaeny. Do tego klisza za kliszą (choć wcale nie mówimy, że oryginał był mega innowacyjny) i jeszcze większe zagrożenie! Typowe dla nieudanej kontynuacji, prawda?

“Pacific Rim: Rebelia” to papierowo dobre lub złe charaktery, z “buntowniczym” Jake’iem Pentecostem na czele, Kaiju łączące się w Mega Kaiju (Power Rangers, anyone?) i zapowiedź trzeciej części, która… miejmy nadzieję, niegdy się nie ukaże. Ta produkcja z 2018 roku to przykład wymunoszego blockbustera, za którym stała jedynie banda chciwych gości z wytwórni.

Wow, to było 16 szalonych tygodni! Za nami osiem odcinków 2. serii podcastu, a łącznie 28 epizodów “Po Co Ja To Oglądam?”! Który film/odcinek są Waszym ulubionym? Jaki powinien być motyw przewodni kolejnego sezonu? Możemy Wam na razie zdradzić, że kolejna pula powinna pojawić się na początku 2021 roku. Musimy chwilę odetchnąć od adrenaliny i wrażeń, a dodatkowo poczekać, co przynesie nam kino i sytuacja na świecie.

Dajcie znać, jakie filmy powinny znaleźć się w podcaście i napiszcie nam, czy lubicie #pocojato oraz gdzie nas słuchacie! Do usłyszenia i zobaczenia!

Kamil Matuszak

Moje życie składa się z muzyki, filmów, seriali i snu. Pomysłodawca Be My Hero, który chce stworzyć złowrogą, korporacyjną machinę i przejąć kontrolę nad światem.

Add comment

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Obserwuj nas na Twitterze