Be My Hero

10 artystów Open’er Festival 2018, dla których mógłbym wydać HAJS i KUPIĆ karnet

Open’er Festival 2018 rozpocznie się za chwilę. Na czyj koncert się wybrać? Jeśli nie wiesz, może posłużą Ci moje polecania.

Największy polski festiwal muzyczny rozpoczyna się już 4 lipca. Przez cztery dni fani muzyki będą mieli okazję usłyszeć gwiazdy wielkich scen. W Gdyni zagrają Arctic Monkeys, Bruno Mars, Gorillaz i Depeche Mode. Nie zdecydowałem jechać się w tym roku na ten fest – karnety są bardzo drogie, a artystów, których chciałbym zobaczyć i posłuchać na żywo nie ma zbyt wielu. Ale zadałem sobie ostatnio pytanie: kto z tegorocznego line upu Open’era byłby w stanie kupić bilet last miute? Znalazłem 10 takich artystów.

Jeśli znajdujesz się w gronie osób, które będą na lotnisku na Kosakowie, a nie masz jeszcze ułożonej trasy pomiędzy scenami i trafisz na ten tekst, mam nadzieję, że pomogę.

SUPERORGANISM

4 lipca 19:15 Alter Stage

Muzyczne kolektywy to teraz rzadkość, bo w większości gatunków stawia się raczej na minimalizm i kompleksowość. Właśnie dlatego ciekawie będzie zobaczyć wielonarodowe zgromadzenie młodych ludzi, bawiących się dźwiękiem i robiących dziwny performance. Superorganism wydali w tym roku debiutancką płytę, które jest taka, jak oni – nie zna granic i ma wiele momentów, w których zastanawiasz się, czy wszystko z nimi w porządku. To, że nie wiesz, czy wszystko u nich dobrze, to także ich największa siła.

ALMA

5 lipca 19:00 Tent Stage

Fińska gwiazda pop grała już w koncert klubowy w naszym kraju, a teraz odwiedzi festiwal. W ostatnim czasie zrobiła wszystko, od featów z Felixem Jeahnem, Tove Lo i Martinem Solveigiem, po chórki dla MØ. Obiecuje bardzo wiele, jest także sporym ewenementem, jeśli chodzi o muzykę popularną, gdzie dominuje fizyczność w stylu Ariany Grande i Zary Larsson. I dobrze.

KALI UCHIS

6 lipca 17:00 Orange Main Stage

Jedno z objawień ubiegłego roku. Kali wydała debiutancją płytę Isolation, która jest niezwykle słodka, ciepła i kusząca. Buja się m.in. z Jorją Smith czy Tylerem, The Creatorem. Jestem bardzo ciekawy, jak wypada na żywo. Open’er na pewno to sprawszi, szczególnie, że wystąpi na scenie głównej.

LITTLE SIMZ

6 lipca 17:45 Alter Stage

Jedna z moich ulubionych raperek młodego pokolenia. Razem Princess Nokii i IAMDDB tworzą trio, które już trzęsie sceną, a Simz jest bardzo bliska przebicia się do świadomości tłumów. Kilkukrotnie odwiedziła Polskę, teraz zagra na naszym największym festiwalu. Jeśli docenia ją ta część Europy, to znaczy, że tworzy naprawdę wartościową muzykę.

KALEO

6 lipca 18:30 Orange Main Stage

Pierwsza płyta Islandczyków A/B to bardzo charakterystyczne i dobre brzmienie, choć znani się przede wszystkim z hitu “Way Down We Go”, który został użyty np. w zwiastunie do Logana. Zespół zagra po raz pierwszy na polskim festiwalu, choć w listopadzie 2017 byli już u nas. I chyba im się spodobało.

SIGRID

6 lipca 21:00 Tent Stage

Zastanawiałeś się, czyj utwór rozbrzmiewał w tle spotu reklamującego tegoroczny Open’er? Już nie musisz, bo to ona, młoda Norweżka Sigrid. Potencjał popowy potężny, ma już wyrobiony styl i spory repertuar. Została BBC Music Sound of 2018 zasłużenie, a teraz zawita do Polski. Jestem bardzo ciekawy, jak wypadnie na żywo, a więc jeśli będziesz na OF18 i trafisz na jej koncert – daj znać, jak poszło!

SEVDALIZA

7 lipca 21:00 Alter Stage

Holenderka irańskiego pochodzenia to taka Banks na środkach uspokajających. Sevdaliza również grałą kilkukrotnie w Polsce, a jej muzyka przyciąga i zaczarowuje. Nie jest dla każdego, stąd jej obecność na Open’erze jest małym zaskoczeniem, ale daję słowo, ma w sobie intymność i intensywność, jak mało co. A jeśli chcesz sprawdzić więcej, artystka wydała nie tak dawno pełnowymiarowy debiut, ISON.

POST MALONE

7 lipca 00:30 Orange Main Stage

Jeden z bardziej oczywistych wyborów. Austin Post to już artysta amerykańskiego mainstreamu. Stoney oraz beerbongs & bentleys to wylęgarnie hitów. Raper, który wyrósł z bluesa i metalu. Trend bardzo popularny Za Oceanem, docierający powoli do nas. Nawet nie ukrywam, że lubię jego muzykę, choć wiem, że za 10 lat pewnie mało kto będzie o niej pamiętał.

SG LEWIS

6 lipca 01:00 Alter Stage

Artysta, którego nie spodziewałbym się na Open’erze. Ale dobrze, że tutaj jest. Producent z talentowej transzy Mura Masy, szukający w elektronice nowych rozwiązań i skupiający się na tworzeniu niesamowitego klimatu. SG Lewis stawia na ciepło i smukłość.

ODESZA

7 lipca 01:30 Tent Stage

Duet, który wyrobił już sobie niezłą renomę. Dwa albumy, kolaboracje z bardzo ciekawymi artystami i mnóstwo koncertów. ODESZA ma w sobie to coś, co pozwala im i ich muzyce lawirować pomiędzy dużymi, mainstreamowymi festiwalami i alternatywnymi sceniami. Szanuję i lubię.

To moja dziesiątka nie tak oczywistych wyborów. Na koncert którego artysty udasz się lub udałbyś się, gdybyś wybierał się na Open’er Festival 2018? A może masz innych faworytów? Daj znać!

Kamil Matuszak

Moje życie składa się z muzyki, filmów, seriali i snu. Pomysłodawca Be My Hero, który chce stworzyć złowrogą, korporacyjną machinę i przejąć kontrolę nad światem.

Add comment

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Obserwuj nas na Twitterze