Be My Hero

MOXIE: Kolorowy bunt młodych feministek | RECENZJA FILMU NETFLIKSA

“Moxie” to produkcja młodzieżowa Netfliksa, która opowiada historię nastoletniej Vivian, która po zderzeniu z niepokojącymi sytuacjami i ignorancją postanawia założyć feministycznego zina, którego rozprowadza w szkole.

“Moxie” to film adaptujący książkę autorstwa Jennifer Mathieu z 2015 roku. Śledzi on losy 16-letniej Vivian, która szuka swojego głosu i postanawia zwrócić się w stronę feministycznego buntu. Dzieje się tak za sprawą młodzieńczego życia jej mamy, która była szaloną aktywistką i protestowała nawet z błahego powodu.

Po pojawieniu się w szkole Lucy nowej uczennicy, oczy Vivian zaczynają zwracać uwagę na rzeczy, który nie widziała wcześniej – slut-shaming, napastowanie pod przykrywką zabawy, a także ignorowanie jakiegokolwiek równego traktowania chłopaków i dziewczyn. Postanawia więc stworzyć anonimowo zina “Moxie”, który wypunktowywać będzie niegodne zachowania uczniów i nauczycieli.

“Moxie” opowiada historię młodego pokolenia ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy, lub nie chcą zdawać, z czym każdego dnia muszą mierzyć się kobiety. Walka z patriarchatem jest ważna, ale film od Netflix staje się w niektórych momentach bajką na dobranoc – każdy bohater jest dobry lub zły, a historia, choć przyjemna, ma bardzo sterylną fabułę i wyrachowany przekaz.

Dlaczego tak uważamy i co się nam w tym filmie podobało? Sprawdźcie materiał.

To wideo jest fragmentem naszego live’a. Całość znajdziecie tutaj:

Podcastu możecie posłuchać na:

Spotify // Apple Podcasts // RadioPublic // Google Podcasts // TuneIn // Deezer // Breaker
Empik GO // Podchaser // Stitcher // Castbox // Overcast // Pocket Casts // Castro // Anchor FM
Listen Notes // GoPod // Player FM // RSS Feed

Kamil Matuszak

Moje życie składa się z muzyki, filmów, seriali i snu. Pomysłodawca Be My Hero, który chce stworzyć złowrogą, korporacyjną machinę i przejąć kontrolę nad światem.

Add comment

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Obserwuj nas na Twitterze