Be My Hero

Go Go Power Rangers, czyli 10 ciekawostek o jednym z najbardziej kultowych seriali dla młodzieży

W dzieciństwie każdy czekał na weekendowe poranki, aby gdzieś pomiędzy “Disco Polo Relax” a “Hugo”, obejrzeć przygody ulubionej grupy nastolatków, którzy w kolorowych spandeksach walczyli z najróżniejszymi potworami.W ten weekend w kinach w Polsce, debiutuje kinowa adaptacja serii “Power Rangers”.

Z tej okazji przygotowaliśmy 10 ciekawostek związanych z serialem.

1. Serial jest oparty na japońskiej serii “Super Sentai” autorstwa Toei Studio (obecnie produkującego popularne serie anime m.in. “One Piece” i “Dragon Ball Super”), mającej premierę w 1975 roku. Pierwsza generacja trwała dwa lata, później Rengersi otrzymywali co roku nowe motywy. Japońskie dzieci mogły oglądać pięciu Rangerów: Turbo Rangers, Goggle Five Rangers, Battle Fever J Rangers, Ninja Rangers and King Rangers. Amerykańscy Power Rengers oparci byli na 16 wersji wojowników studia Toei.

2. Wszystkie sekwencje w kostiumach oraz Zordach są wycięte z oryginalnej, japońskiej wersji. Scenarzyści pierwszych serii dostawali z wyprzedzeniem wycięte sceny, do których musieli dopisać sceny z aktorami amerykańskimi.

3. Aż 7 lat szukano telwizyjnego domu dla serialu. Producent serii, Haim Saban, zanim zajął się “Power Rangers”, był twórcą tematów muzycznych oraz produkował NBC’s Kidd Video. Podczas swojej podróży do Japonii pierwszy raz zobaczył serię “Super Sentai”.  Uznał, że tak popularny w Japonii format, idealnie przyjmie się na rynku amerykańskim. Przez 7 lat próbował przepchnąć ten pomysł, jednak wszyscy odsyłali go z kwitkiem. Dopiero spotkanie z zarządcą Fox Children’s Network – Margaret Loesch, która wykazała zainteresowanie, zaowocowało powstaniem pierwszej serii.

4. Richard Steven Horvitz, wcielający się w robota Apha 5, był jedynym aktorem występującym we wszystkich 155 epizodach MightyMorphin Power Rangers.

5. David Fielding, aktor wcielający się w Zordona (pierwotnie Zoltara) był na planie tylko raz. Jego inspiracją były mityczne bóstwa, takie jak Zeus czy Odyn. Jednak zamiast pojawiać się regularnie, był filmowany tylko raz, przez kilka godzin. Charakteryzatorzy zgolili mu brwi i ogolili głowę, a także pomalowali ramiona na zielono, aby można było je wyciąć w postprodukcji. Postać Zordona jest na tyle niewyraźna w serialu, że do jej ukazania, w ciągu całej serii, wystarczyło parę kilkugodzinnych ujęć.

6. Bryan Cranston, który w tegorocznym filmie wciela się w postać Zordona, w orginalnej serii podkładał głos dwóm przeciwnikom w epizodach “Foul Play in the Sky”i “A Bad Reflection on You”. Później twórcy postanowili uczcić aktora nadając jego nazwisko jednej z kluczowych postaci w uniwersum Rangerów, czyli niebieskiemu Rangerowi – Williamowi “Billy’emu” Cranstonowi.

7. Do tej pory pojawiło się 18 różnych generacji “Power Rengers”. Od czasu pierwszej emisji MightMorphin’ Power Rangers minęło ponad 20 lat. Od tamtej pory pojawiło się 16 innych tytułów m.in. “Mighty Morphin’ Alien Rangers” i “Power Rangers Samuraj”.

8. W  odcinku “Shell Shocked” serii “Power Rangers in Space” gościnny udział miały Wojownicze Żółwie Ninjia. Był to jedyny crossover tych drużyn.

9. Postać grana przez Jasona Davida Franka – Tommy Oliver pobiła dwa rekordy serialu. Pierwszy to udział w największej ilości odcinków – 217. Drugi rekord najczęściej zmieniający kolor Ranger: zaczął jako zielony, następnie biały, Red Zeo, Red Turbo a na koniec został Black Dino Thunder Rangerem.

10. Serial “Power Rangers” to wyjątkowo udane przeniesienie japońskiego konceptu na grunt amerykański. Jednak jest wiele innych, którym nigdy nie udało się przebić. Doskonałym przykładem jest serial “Kamen Rider”, oparty na serii mang. Historia jest bardzo podobna, jednak koncentruje się na losach jednego bohatera, wojownika-motocyklisty walczącegoz różnymi potworami, czy innymi Riderami.

bemyhero

Add comment

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Obserwuj nas na Twitterze